האירועים שלנו

לאור הכחול יש השפעה ישירה על מידת העייפות

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

חשיפה לאור כחול באורך גל קצר במהלך סדר היום הביולוגי משפר באופן ישיר ומידי את רמת הערנות והביצועים.

כדי לקבוע אילו אורכי גל הם היעילים ביותר במניעת עייפות, חברו כמה חוקרים לד"ר ג'ורג' בריינרד, פרופסור לניאורולוגיה באוניברסיטת תומס ג'פרסון, כדי שיפתח את ציוד התאורה הייעודי לצורכי מחקר זה. החוקרים השוו את השפעות האור הכחול על מידת הערנות ורמת הביצועים, להשפעות של החשיפה לכמות זהה של אור ירוק בקרב 16 משתתפים במשך 6.5 שעות לאורך היום. לאחר החשיפה, המשתתפים דירגו את תחושת הישנוניות שלהם, וכן נמדדו זמני התגובה שלהם והורכבו עליהם אלקטרודות לצורך הערכת השינויים בדפוסי הפעילות המוחית שלהם במהלך החשיפה לאור.

החוקרים גילו כי משתתפים שנחשפו לאור כחול בקביעות דירגו את עצמם כפחות מנומנמים וכי הם הראו זמני תגובה קצרים יותר ומקרים מעטים יותר של ירידה בתשומת הלב במהלך מבחני הביצועים לעומת אלה שנחשפו לאור ירוק. כמו כן, התגלו בהם שינויים בדפוסי הפעילות המוחית המלמדים על מצב ערני יותר.

"המחקר הקודם שלנו גילה שהאור הכחול מסוגל לשפר את רמת הערנות במהלך הלילה, אבל הנתונים החדשים שאספנו ממחישים שהשפעות אלה קיימות גם בחשיפה לאור יום," אומר ד"ר שאהדב רחמן, חוקר בביה"ח BWH ((Brigham and Women’s Hospital, שהוא גם המחבר הראשי של המאמר שהתפרסם בכתב-העת Sleep. "ממצאים אלה ממחישים שלחשיפה מתמשכת לאור כחול במהלך היום יש השפעה על מידת הערנות."

"תוצאות אלה תורמות ליכולת שלנו להבין את השפעת האור על המוח ופותחות מגוון של אפשרויות חדשות לשימוש באור כדי לשפר את מידת הערנות, התפוקה והבטיחות האנושית," מסביר ד"ר סטיבן לוקלי מביה"ח BWH המשמש חוקר בכיר במחקר זה. "שיפור מידת הערנות בקרב עובדי משמרות לילה מקנה יתרונות בטיחות ברורים, אבל גם עובדי משמרות יום יכולים להרוויח מאיכות תאורה טובה יותר. היא תאפשר להם לא רק לראות טוב יותר אלא גם תהפוך אותם לערניים יותר."

החוקרים מציינים כי האתגר החשוב הבא הוא לחשב איך אפשר לספק תאורה טובה יותר. אמנם, האור הטבעי הוא המצב האידיאלי, אך לאנשים רבים אין נגישות לאור יום בבתי הספר, בדירות המגורים או במקומות העבודה שבהם הם שוהים.

בנוסף לשיפורים בנגישות לאור יום, כניסתן לשוק של טכנולוגיות תאורה חדשות ונשלטות יותר עשויה לעזור לחוקרים לפתח מערכות תאורה חכמות שמסוגלות להשיג את מרב ההשפעות המועילות של האור על בריאותו, תפוקתו ובטיחותו של האדם.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם