האירועים שלנו

חזרתם מחופשה? אור יעזור לכם להתגבר על הג'ט-לג

חזרה לכל מאמרים > facebook twitter plus mail fax

מחסור בשינה נחשב בעיני אנשים רבים לאחת מבעיות הבריאות החמורות ביותר. והבעיה מתבטאת ביתר שאת במהלך נסיעות.

מעולם לא היה קל יותר לבקר במדינות אחרות בתוך שעות ספורות. לרוע המזל, יכולת זו גם גורמת לכך שהרבה יותר קשה להימנע מההפרעה הנגרמת בשל החציה של אזורי זמן מרובים.

ישנים בטיסה

ממה נגרמת יעפת (ג'ט לג)

הוויסות של מחזור האור-חושך הוא חיוני לשמירה על דפוס שינה בריא. מחזור האור-חושך הוא הדבר שמשתבש כאשר אנו עוברים מאזור זמן אחד לאחר ועינינו קולטות אור בשעות 'שגויות' של היום. לכן כאשר אנחנו מגיעים ליעדנו, לעתים קרובות אנו מוצאים את עצמנו נרדמים בשעה חמש אחר הצהרים למרות שעדיין אור בחוץ, ומתעוררים בשעה שתיים לפנות בוקר, אפילו לפני הציפורים. בנוסף, צבע האור הטבעי משתנה במהלך היום: מאור לבן-תכלכל בבוקר לאור בוהק בצהרים ולסיום, אור אדמדם בערב – תהליך שמשקף את המסע מן הזריחה ועד השקיעה שכולנו מורגלים בו מן הטבע.

הפתרון

אבל לא מדובר רק בהגבלת החשיפה שלנו לאור, אלא בהגבלת הסוגים הלא נכונים של אור. זהו הצורך שלנו לעכב את ייצור המלטונין בשעה הלא נכונה ביום, ואי-הייצור שלו בשעה הנכונה ביום, שגורמים לתופעת היעפת.

אם כך, כיצד בדיוק יכול האור לשפר את המצב? ובכן, ראשית, אנחנו יכולים להשתמש במקלחת אור, רצוי מקלחת של אור לבן-תכלכל.

לקראת הרצאתו ב-TED של ד"ר ראסל פוסטר, חוקר מערכות עצבים שמתמחה במדעי השינה, פיתחה חברת התעופה Delta דגם אב-טיפוס של מקלחת פוטונים. להמצאה יש מטרה פשוטה וברורה: לאפס את הקצבים היממתיים של הגוף באמצעות שימוש בסוגי אור שונים, בהתאם לשעה ביום וליעד הנסיעה.

חשבתם אי פעם שתוכלו להיפטר מתסמיני היעפת בפרק הזמן הדרוש לחפיפת השיער?

אבל אין צורך במקלחת עתידנית להשגת האפקט הזה, כי אפשר להשתמש במוצרים קיימים שונים להשגת אפקטים דומים בבית. לדוגמה, אם יש ברשותכם מערכת Philips Hue, תוכלו להגדיר אותה כך שתבצע באופן אוטומטי עמעום של האורות ותשנה את צבעם בהתאם לשעה ביום, ובכך לגרום לאמצעי התאורה שליד המיטה להיות מכווננים יותר עם מחזור השינה-יקיצה של הגוף.

מלון

עכשיו דמיינו לעצמכם מה יקרה אם, בעתיד, נשתמש בעקרונות תאורה אלה במהלך טיסות. אולי נוכל אפילו למנוע מראש את תופעת היעפת ולהפוך את העייפות שלאחר טיסה להיסטוריה עתיקה.

לפרטים נוספים וקניה מהירה , ניתן לפנות למור בר מנחם:

052-5550003  morbm@led.co.il

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם